Winner Projects

Winner Country Project Type Year
Xin Yang China Terrestrial 2008
Angela Cun China Terrestrial 2006
Dr Xianfeng Zhang China Wetland and Freshwater 2006
Guo Yu Min China Wetland and Freshwater 2007
Liu Yi China Coastal and Marine 2008
Hernan Diaz Chile Coastal and Marine 2005
Cristián Bonacic Chile Terrestrial 2007
Rodrigo Hucke-Gaete Chile Coastal and Marine 2008
Manfred Epanda Aime Cameroon Terrestrial 2006
Louis Nkembi Cameroon Terrestrial 2010
Ekwoge Abwe Cameroon Terrestrial 2013
Ka Hsaw Wa Burma, Myanmar (Burma) Terrestrial 2004
Emilian Stoynov Bulgaria Terrestrial 2007
Emil Todorov Bulgaria Wetland and Freshwater 2009
Stoycho Stoychev Bulgaria Terrestrial 2014
Nikolai Petkov Bulgaria Wetland 2019
Claudio Padua Brazil Terrestrial 1999
Laury Cullen Brazil Terrestrial 2002
Patricia Pinho Brazil Wetland and Freshwater 2006
Silvio Marchini Brazil Terrestrial 2007
Patrícia Medici Brazil Wetland and Freshwater 2008
Carlos Peres Brazil Terrestrial 2008
Arnaud Desbiez Brazil Terrestrial 2015
Gabriela Rezende Brazil Terrestrial 2020
Patrícia Medici Brazil Terrestrial 2020
Pedro Fruet Brazil Coastal and Marine 2021
Dr. Graham McCulloch Botswana Wetland and Freshwater 2005
Yokyok “Yoki” Hadiprakarsa Borneo, Indonesia Terrestrial 2020
Hotlin Ompusunggu Borneo, Indonesia Terrestrial 2016
Hotlin Ompusunggu Borneo, Indonesia Terrestrial 2011
Ximena Velez-Liendo Bolivia Terrestrial 2017
Inés Hinojosa Bolivia Terrestrial 2003
Susanna Paisley Bolivia Terrestrial 1997
Luis Aguirre Bolivia Terrestrial 2007
Erika Cuellar Bolivia Terrestrial 2007
Lizette Siles Bolivia Terrestrial 2007
Rebecca Pradhan Bhutan, India Terrestrial 2008
Phuntsho Thinley Bhutan Terrestrial 2020
Nicole Auil Belize Wetland and Freshwater 2005
Rachel Graham Belize Coastal and Marine 2011
Lisel Alamilla Belize Terrestrial 2012
Mowdudur Rahman Bangladesh Wetland and Freshwater 2005
Zahirul Islam Bangladesh Coastal and Marine 2013
Shahriar Caesar Rahman Bangladesh Terrestrial 2018
Patterson Shed Asia, Micronesia Terrestrial 2006
Alifereti Tawake Asia, Fiji Coastal and Marine 2004
Karen Aghababyan Armenia Wetland and Freshwater 2007
Pablo Bordino Argentina Terrestrial 2001
Andrés Novaro Argentina Terrestrial 2005
Luis Rivera Argentina Terrestrial 2011
Mauro Lucherini Argentina Terrestrial 2006
Gustavo Chiaramonte Argentina Coastal and Marine 2007
Bibiana Vilá Argentina Terrestrial 2007
Pablo Borboroglu Argentina Coastal and Marine 2010
Pablo Borboroglu Argentina Marine 2018
José Sarasola Argentina Terrestrial 2019
Kini Roesler Argentina Terrestrial, Wetland 2021
Jenny Daltry Antigua, Antigua and Barbuda Terrestrial 1999
Pedro Vaz Pinto Angola Terrestrial 2006