Winner Projects

Winner Country Project Type Year
Erika Cuellar Bolivia Terrestrial 2007
Emilian Stoynov Bulgaria Terrestrial 2007
Emil Todorov Bulgaria Wetland and Freshwater 2009
Elena Bykova Uzbekistan Terrestrial 2011
Ekwoge Abwe Cameroon Terrestrial 2013
Dung Nguyen Thi Phuong Vietnam Terrestrial 2006
Dr. Zhigang Jiang China Terrestrial 2006
Dr. Rignolda Djamaluddin Indonesia Wetland and Freshwater 2006
Dr. Patricia Majluf Peru Coastal and Marine 2006
Dr. Nadav Shashar Israel Coastal and Marine 2006
Dr. Hem Baral Nepal Terrestrial 2005
Dr. Graham McCulloch Botswana Wetland and Freshwater 2005
Dr Xianfeng Zhang China Wetland and Freshwater 2006
Dominique Bikaba Democratic Republic of the Congo Terrestrial 2018
Dmitry Lisitsyn Russia Wetland and Freshwater 2006
Dino Martins Kenya Terrestrial 2015
Dino Martins Kenya Terrestrial 2009
Diego Amorocho Colombia Coastal and Marine 2010
Didiher Chacón-Chaverri Costa Rica Coastal and Marine 2005
Denny Kurniawan Indonesia Terrestrial 2008
Deepak Apte India Coastal and Marine 2008
David Kuria Kenya Terrestrial 2006
Daniela Hamidovic Croatia Terrestrial 2000
Daniel Letoiye Kenya Terrestrial 2013
Dami Buchori Indonesia Terrestrial 2012
Dale Lewis Zambia Terrestrial 2003
Cristián Bonacic Chile Terrestrial 2007
Claudio Sillero-Zubiri Ethiopia Terrestrial 1998
Claudio Padua Brazil Terrestrial 1999
Claudio Ciofi Komodo and Rinca Island Terrestrial 1999
Charudutt Mishra India Terrestrial 2005
Carlos Vasquez Almazan Guatemala, Guatemala Wetland and Freshwater 2012
Carlos Soza Guatemala Terrestrial 2002
Carlos Peres Brazil Terrestrial 2008
Caleb Ofori-Boateng Ghana Terrestrial 2019
Cagan Sekercioglu Turkey Wetland and Freshwater 2013
Cagan Sekercioglu Turkey Wetland and Freshwater 2008
Brad Norman India Coastal and Marine 2007
Bohdan Prots Ukraine Terrestrial 2007
Biswajit Mohanty India Wetland and Freshwater 2007
Bibiana Vilá Argentina Terrestrial 2007
Bernal Rodriguez Herrera Costa Rica Terrestrial 2012
Arnaud Desbiez Brazil Terrestrial 2015
Archana Godbole India Terrestrial 2007
Aparajita Datta India Terrestrial 2013
Anjali Chandraraj Watson Sri Lanka Terrestrial 2018
Angela Maldonado Colombia Terrestrial 2010
Angela Cun China Terrestrial 2006
Andrés Novaro Argentina Terrestrial 2005
Ananda Kumar India Terrestrial 2015
Amanda Vincent Philippines Coastal and Marine 1994
Alifereti Tawake Asia, Fiji Coastal and Marine 2004
Alexander Rukhaia Georgia Terrestrial 2016
Alexander Peal Liberia Wetland and Freshwater 2001
Alexander Blanco Venezuela Terrestrial 2017
Alexander Arbachakov Russia Terrestrial 2006
Alberto Gómez-Mejía Colombia Terrestrial 2005
Achilles Byaruhanga Uganda Wetland and Freshwater 2004
Abdullahi Hussein Ali Kenya Terrestrial 2020