Winner Projects

Winner Country Project Type Year

Terrestrial

Alexander Rukhaia Georgia Terrestrial 2016
Farwiza Farhan Indonesia Terrestrial 2016
Gilbert Baase Adum Ghana Terrestrial 2016
Karau Kuna Papua New Guinea Terrestrial 2016
Muhammad Ali Nawaz Pakistan Terrestrial 2016
Makala Jasper Tanzania Terrestrial 2016
Greg Rasmussen Zimbabwe Terrestrial 2000
Indira Lacerna-Widmann Philippines Terrestrial 2017
Hotlin Ompusunggu Borneo, Indonesia Terrestrial 2011
Dino Martins Kenya Terrestrial 2009
Rodrigo Medellin Mexico Terrestrial 2004
Dominique Bikaba Democratic Republic of the Congo Terrestrial 2018
Munir Virani Kenya Terrestrial 2018
Shahriar Caesar Rahman Bangladesh Terrestrial 2018
Anjali Chandraraj Watson Sri Lanka Terrestrial 2018
José Sarasola Argentina Terrestrial 2019
Caleb Ofori-Boateng Ghana Terrestrial 2019
Wendi Tamariska Indonesia Terrestrial 2019
Jon Paul Rodríguez Venezuela Terrestrial 2019
Abdullahi Hussein Ali Kenya Terrestrial 2020
Gabriela Rezende Brazil Terrestrial 2020
Phuntsho Thinley Bhutan Terrestrial 2020
Rachel Ashegbofe Ikemeh Nigeria Terrestrial 2020
Yokyok “Yoki” Hadiprakarsa Borneo, Indonesia Terrestrial 2020
Patrícia Medici Brazil Terrestrial 2020
Lucy Kemp South Africa Terrestrial 2021
Iroro Tanshi Terrestrial 2021
Paula Kahumbu Kenya Terrestrial 2021

Sustainable communities

Nuklu Phom India Sustainable communities 2021

Marine

Kerstin Forsberg Peru Marine 2018
Pablo Borboroglu Argentina Marine 2018
Ilena Zanella Costa Rica Marine 2019

Coastal and Marine

Zafer Kizilkaya Turkey Coastal and Marine 2017
Randall Arauz Costa Rica Coastal and Marine 2004
Alifereti Tawake Asia, Fiji Coastal and Marine 2004
Amanda Vincent Philippines Coastal and Marine 1994
Didiher Chacón-Chaverri Costa Rica Coastal and Marine 2005
Hernan Diaz Chile Coastal and Marine 2005
Dr. Patricia Majluf Peru Coastal and Marine 2006
Dr. Nadav Shashar Israel Coastal and Marine 2006
Sandra Bessudo Colombia Coastal and Marine 2007
Jorge Angulo-Valdes Cuba Coastal and Marine 2007
Gustavo Chiaramonte Argentina Coastal and Marine 2007
Brad Norman India Coastal and Marine 2007
Rodrigo Hucke-Gaete Chile Coastal and Marine 2008
Deepak Apte India Coastal and Marine 2008
Jean Wiener Haiti Coastal and Marine 2008
Liu Yi China Coastal and Marine 2008
Supraja Dharini India Coastal and Marine 2009
Diego Amorocho Colombia Coastal and Marine 2010
Pablo Borboroglu Argentina Coastal and Marine 2010
Rachel Graham Belize Coastal and Marine 2011
Joanna Alfaro Shigueto Peru Coastal and Marine 2012
Zafer Kizilkaya Turkey Coastal and Marine 2013
Zahirul Islam Bangladesh Coastal and Marine 2013
Fitry Pakiding Indonesia Coastal and Marine 2014
Jean Wiener Haiti Coastal and Marine 2014
Vatosoa Rakotondrazafy Madagascar Coastal and Marine 2019
Pedro Fruet Brazil Coastal and Marine 2021