Winner Projects

Winner Country Project Type Year
Zena Tooze Nigeria Terrestrial 2005
Zahirul Islam Bangladesh Coastal and Marine 2013
Zafer Kizilkaya Turkey Coastal and Marine 2017
Zafer Kizilkaya Turkey Coastal and Marine 2013
Xin Yang China Terrestrial 2008
Ximena Velez-Liendo Bolivia Terrestrial 2017
Vu Thi Quyen Vietnam Terrestrial 2001
Vivek Menon India Terrestrial 2001
Victor Vera Paraguay Terrestrial 2003
Vadim Kirilyuk Russia Terrestrial 2010
Tess Gatan Balbas Philippines Wetland and Freshwater 2014
Susanna Paisley Bolivia Terrestrial 1997
Susana Gonzalez Uruguay Terrestrial 2010
Supraja Dharini India Coastal and Marine 2009
Suprabha Seshan India Terrestrial 2006
Suherry Aprianto Indonesia Terrestrial 2004
Sudipto Chatterjee India Terrestrial 2009
Stoycho Stoychev Bulgaria Terrestrial 2014
Silvio Marchini Brazil Terrestrial 2007
Silas Siakor Liberia Terrestrial 2002
Shivani Bhalla Kenya Terrestrial 2014
Shafqat Hussain Pakistan Terrestrial 1999
Sergei Bereznuk Russia Terrestrial 2006
Sean Privett South Africa Terrestrial 2001
Sanjay Gubbi India Terrestrial 2017
Sandra Bessudo Colombia Coastal and Marine 2007
Rosamira Guillen Colombia Terrestrial 2015
Romulus Whitaker India Terrestrial 2005
Rodrigo Medellin Mexico Terrestrial 2012
Rodrigo Hucke-Gaete Chile Coastal and Marine 2008
Richard Jenkins Madagascar Terrestrial 2005
Reginaldo Chayax Guatemala Terrestrial 2005
Rebecca Pradhan Bhutan Terrestrial 2008
Ravi Corea Sri Lanka Terrestrial 2009
Raphael Kondwani Malawi Terrestrial 2006
Randall Arauz Costa Rica Coastal and Marine 2004
Ramana Athreya India Terrestrial 2011
Raman Sukumar India Terrestrial 2003
Rachel Graham Belize Coastal and Marine 2011
Purnima Barman India Terrestrial, Wetland 2017
Pruthu Fernando Sri Lanka Terrestrial 2009
Pramod Patil India Terrestrial 2015
Pedro Vaz Pinto Angola Terrestrial 2006
Paula Kahumbu Kenya Terrestrial 2014
Patterson Shed Asia, Micronesia Terrestrial 2006
Patricia Pinho Brazil Wetland and Freshwater 2006
Patricia Moehlman Eritrea Terrestrial 2000
Patrícia Medici Brazil Wetland and Freshwater 2008
Panut Hadisiswoyo Indonesia Terrestrial 2015
Pablo Bordino Argentina Terrestrial 2001
Pablo Borboroglu Argentina Coastal and Marine 2010
Nicole Auil Belize Wetland and Freshwater 2005
Nashon Macokecha Tanzania Wetland and Freshwater 2004
Muhammad Ali Nawaz Pakistan Terrestrial 2016
Mowdudur Rahman Bangladesh Wetland and Freshwater 2005
Monica Gonzalez Ecuador Terrestrial 2014
Mirza Kusrini Indonesia Terrestrial 2007
Melvin Gumal Malaysia Terrestrial 2014
Mauro Lucherini Argentina Terrestrial 2006
Mathew Akon Papua New Guinea Terrestrial 2010
Marleny Rosales-Meda Guatemala Terrestrial 2008
Manfred Epanda Aime Cameroon Terrestrial 2006
Makala Jasper Tanzania Terrestrial 2016
M.D. Madhusudan India Terrestrial 2009
Lynn Clayton Indonesia Terrestrial 1998
Luis Torres Cuba Terrestrial 2014
Luis Rivera Argentina Terrestrial 2011
Luis Aguirre Bolivia Terrestrial 2007
Lourdes Mugica Valdes Cuba Wetland and Freshwater 2002
Louis Nkembi Cameroon Terrestrial 2010
Lorena Calvo Guatemala Terrestrial 2002
Lizette Siles Bolivia Terrestrial 2007
Liza Gadsby Nigeria Terrestrial 1996
Liu Yi China Coastal and Marine 2008
Lisel Alamilla Belize Terrestrial 2012
Lindy Rodwell/Kerryn Morrison South Africa Wetland and Freshwater 1999
Leonard Akwany Kenya Wetland and Freshwater 2009
Laury Cullen Brazil Terrestrial 2002
Karen Aghababyan Armenia Wetland and Freshwater 2007
Karau Kuna Papua New Guinea Terrestrial 2016
Kanchana Weerakoon Sri Lanka Terrestrial 2002
Ka Hsaw Wa Burma Terrestrial 2004
Juliette Velosoa Madagascar Wetland and Freshwater 2016
Josia Razafindramanana Madagascar Terrestrial 2012
Josephine Andrews Madagascar Terrestrial 1995
Jorge Angulo-Valdes Cuba Coastal and Marine 2007
Jon Paul Rodriguez Venezuela Terrestrial 2003
John Waithaka Kenya Terrestrial 2003
John Mauremootoo Mauritius Terrestrial 2002
John Kahekwa Democratic Republic of Congo Terrestrial 2013
Joanna Alfaro Shigueto Peru Coastal and Marine 2012
Jittin Ritthirat Thailand Terrestrial 2009
Jimmy Muheebwa Uganda Wetland and Freshwater 2010
Jenny Rouquette Madagascar Terrestrial 2001
Jenny Daltry Antigua Terrestrial 1999
Jean Wiener Haiti Coastal and Marine 2014
Jayson Ibañez Philippines Terrestrial 2015
Jargal Jamsranjav Mongolia Terrestrial 2004
Jana Bedek Croatia Wetland and Freshwater 2011
Ir Budiono Indonesia Wetland and Freshwater 2012
Inza Koné Ivory Coast Terrestrial 2012
Inés Hinojosa Bolivia Terrestrial 2003
Indira Lacerna-Widmann Philippines Terrestrial 2017
Inaoyom Imong Nigeria Terrestrial 2015
Igor Prokofyev Russia Terrestrial 2011
Ian Little South Africa Terrestrial 2017
Hotlin Ompusunggu Borneo Terrestrial 2016
Hotlin Ompusunggu Borneo Terrestrial 2011
Hernan Diaz Chile Coastal and Marine 2005
Hammerskjoeld Simwinga Zambia Terrestrial 2007
Gustavo Kattan Colombia Terrestrial 2003
Gustavo Chiaramonte Argentina Coastal and Marine 2007
Guo Yu Min China Wetland and Freshwater 2007
Gregor MacLennon Peru Wetland and Freshwater 2003
Gonzalo Merediz-Alonso Mexico Wetland and Freshwater 2005
Gladys Kalema-Zikusoka Uganda Terrestrial 2009
Gilbert Baase Adum Ghana Terrestrial 2016
Gerardo Ceballos Mexico Terrestrial 2006
Gargi Banerji India Terrestrial 2000
Fitry Pakiding Indonesia Coastal and Marine 2014
Fernando Trujillo Colombia Wetland and Freshwater 2007
Farwiza Farhan Indonesia Terrestrial 2016
Eugene Simonov China, Mongolia, Russia Wetland and Freshwater 2013
Ernesto Ráez-Luna Peru Wetland and Freshwater 2008
Erika Cuellar Bolivia Terrestrial 2007
Emilian Stoynov Bulgaria Terrestrial 2007
Emil Todorov Bulgaria Wetland and Freshwater 2009
Elena Bykova Uzbekistan Terrestrial 2011
Ekwoge Abwe Cameroon Terrestrial 2013
Dung Nguyen Thi Phuong Vietnam Terrestrial 2006
Dr. Zhigang Jiang China Terrestrial 2006
Dr. Rignolda Djamaluddin Indonesia Wetland and Freshwater 2006
Dr. Patricia Majluf Peru Coastal and Marine 2006
Dr. Nadav Shashar Israel Coastal and Marine 2006
Dr. Hem Baral Nepal Terrestrial 2005
Dr. Graham McCulloch Botswana Wetland and Freshwater 2005
Dr Xianfeng Zhang China Wetland and Freshwater 2006
Dmitry Lisitsyn Russia Wetland and Freshwater 2006
Dino Martins Kenya Terrestrial 2015
Dino Martins Kenya Terrestrial 2009
Diego Amorocho Colombia Coastal and Marine 2010
Didiher Chacón-Chaverri Costa Rica Coastal and Marine 2005
Denny Kurniawan Indonesia Terrestrial 2008
Deepak Apte India Coastal and Marine 2008
David Kuria Kenya Terrestrial 2006
Daniela Hamidovic Croatia Terrestrial 2000
Daniel Letoiye Kenya Terrestrial 2013
Dami Buchori Indonesia Terrestrial 2012
Dale Lewis Zambia Terrestrial 2003
Cristián Bonacic Chile Terrestrial 2007
css.php