Winner Projects

Winner Country Project Type Year

Terrestrial

Munir Virani Kenya Terrestrial 2018
Shahriar Caesar Rahman Bangladesh Terrestrial 2018
Anjali Chandraraj Watson Sri Lanka Terrestrial 2018
José Sarasola Argentina Terrestrial 2019
Caleb Ofori-Boateng Ghana Terrestrial 2019
Wendi Tamariska Indonesia Terrestrial 2019
Jon Paul Rodríguez Venezuela Terrestrial 2019
Abdullahi Hussein Ali Kenya Terrestrial 2020
Gabriela Rezende Brazil Terrestrial 2020
Phuntsho Thinley Bhutan Terrestrial 2020
Rachel Ashegbofe Ikemeh Nigeria Terrestrial 2020
Yokyok “Yoki” Hadiprakarsa Borneo, Indonesia Terrestrial 2020
Patrícia Medici Brazil Terrestrial 2020
Sanjay Gubbi India Terrestrial 2017
Ian Little South Africa Terrestrial 2017
Alexander Blanco Venezuela Terrestrial 2017
Ximena Velez-Liendo Bolivia Terrestrial 2017

Terrestrial, Wetland, Wetland and Freshwater

Purnima Barman India Terrestrial, Wetland, Wetland and Freshwater 2017

Wetland

Olivier Nsengimana Rwanda Wetland 2018
Nikolai Petkov Bulgaria Wetland 2019

Wetland and Freshwater

Achilles Byaruhanga Uganda Wetland and Freshwater 2004
Nashon Macokecha Tanzania Wetland and Freshwater 2004
Gregor MacLennon Peru Wetland and Freshwater 2003
Lourdes Mugica Valdes Cuba Wetland and Freshwater 2002
Alexander Peal Liberia Wetland and Freshwater 2001
Lindy Rodwell/Kerryn Morrison South Africa Wetland and Freshwater 1999
Dr. Graham McCulloch Botswana Wetland and Freshwater 2005
Nicole Auil Belize Wetland and Freshwater 2005
Gonzalo Merediz-Alonso Mexico Wetland and Freshwater 2005
Mowdudur Rahman Bangladesh Wetland and Freshwater 2005
Dmitry Lisitsyn Russia Wetland and Freshwater 2006
Dr. Rignolda Djamaluddin Indonesia Wetland and Freshwater 2006
Patricia Pinho Brazil Wetland and Freshwater 2006
Dr Xianfeng Zhang China Wetland and Freshwater 2006
Guo Yu Min China Wetland and Freshwater 2007
Fernando Trujillo Colombia Wetland and Freshwater 2007
Karen Aghababyan Armenia Wetland and Freshwater 2007
Biswajit Mohanty India Wetland and Freshwater 2007
Cagan Sekercioglu Turkey Wetland and Freshwater 2013
Ernesto Ráez-Luna Peru Wetland and Freshwater 2008
Patrícia Medici Brazil Wetland and Freshwater 2008
Emil Todorov Bulgaria Wetland and Freshwater 2009
Leonard Akwany Kenya Wetland and Freshwater 2009
Jimmy Muheebwa Uganda Wetland and Freshwater 2010
Jana Bedek Croatia Wetland and Freshwater 2011
Carlos Vasquez Almazan Guatemala, Guatemala Wetland and Freshwater 2012
Ir Budiono Indonesia Wetland and Freshwater 2012
Eugene Simonov China, Mongolia, Russia Wetland and Freshwater 2013
Tess Gatan Balbas Philippines Wetland and Freshwater 2014
Juliette Velosoa Madagascar Wetland and Freshwater 2016
Cagan Sekercioglu Turkey Wetland and Freshwater 2008
Jeanne Tarrant South Africa Wetland and Freshwater 2020