Winner Projects

Winner Country Project Type Year
Pedro Vaz Pinto Angola Terrestrial 2006
Jenny Daltry Antigua Terrestrial 1999
Pablo Bordino Argentina Terrestrial 2001
Andrés Novaro Argentina Terrestrial 2005
Luis Rivera Argentina Terrestrial 2011
Bibiana Vilá Argentina Terrestrial 2007
Gustavo Chiaramonte Argentina Coastal and Marine 2007
Mauro Lucherini Argentina Terrestrial 2006
Pablo Borboroglu Argentina Coastal and Marine 2010
Karen Aghababyan Armenia Wetland and Freshwater 2007
Alifereti Tawake Asia, Fiji Coastal and Marine 2004
Patterson Shed Asia, Micronesia Terrestrial 2006
Mowdudur Rahman Bangladesh Wetland and Freshwater 2005
Zahirul Islam Bangladesh Coastal and Marine 2013
Nicole Auil Belize Wetland and Freshwater 2005
Rachel Graham Belize Coastal and Marine 2011
Lisel Alamilla Belize Terrestrial 2012
Rebecca Pradhan Bhutan Terrestrial 2008
Inés Hinojosa Bolivia Terrestrial 2003
Susanna Paisley Bolivia Terrestrial 1997
Lizette Siles Bolivia Terrestrial 2007
Erika Cuellar Bolivia Terrestrial 2007
Luis Aguirre Bolivia Terrestrial 2007
Hotlin Ompusunggu Borneo Terrestrial 2016
Dr. Graham McCulloch Botswana Wetland and Freshwater 2005
Patrícia Medici Brazil Wetland and Freshwater 2008
Carlos Peres Brazil Terrestrial 2008
Claudio Padua Brazil Terrestrial 1999
Laury Cullen Brazil Terrestrial 2002
Patricia Pinho Brazil Wetland and Freshwater 2006
Silvio Marchini Brazil Terrestrial 2007
Arnaud Desbiez Brazil Terrestrial 2015
Emilian Stoynov Bulgaria Terrestrial 2007
Emil Todorov Bulgaria Wetland and Freshwater 2009
Stoycho Stoychev Bulgaria Terrestrial 2014
Ka Hsaw Wa Burma Terrestrial 2004
Manfred Epanda Aime Cameroon Terrestrial 2006
Louis Nkembi Cameroon Terrestrial 2010
Ekwoge Abwe Cameroon Terrestrial 2013
Rodrigo Hucke-Gaete Chile Coastal and Marine 2008
Hernan Diaz Chile Coastal and Marine 2005
Cristián Bonacic Chile Terrestrial 2007
Liu Yi China Coastal and Marine 2008
Dr. Zhigang Jiang China Terrestrial 2006
Xin Yang China Terrestrial 2008
Angela Cun China Terrestrial 2006
Dr Xianfeng Zhang China Wetland and Freshwater 2006
Guo Yu Min China Wetland and Freshwater 2007
Eugene Simonov China, Mongolia, Russia Wetland and Freshwater 2013
Gustavo Kattan Colombia Terrestrial 2003
Alberto Gómez-Mejía Colombia Terrestrial 2005
Fernando Trujillo Colombia Wetland and Freshwater 2007
Sandra Bessudo Colombia Coastal and Marine 2007
Angela Maldonado Colombia Terrestrial 2010
Diego Amorocho Colombia Coastal and Marine 2010
Rosamira Guillen Colombia Terrestrial 2015
Randall Arauz Costa Rica Coastal and Marine 2004
Didiher Chacón-Chaverri Costa Rica Coastal and Marine 2005
Bernal Rodriguez Herrera Costa Rica Terrestrial 2012
Daniela Hamidovic Croatia Terrestrial 2000
Jana Bedek Croatia Wetland and Freshwater 2011
Lourdes Mugica Valdes Cuba Wetland and Freshwater 2002
Jorge Angulo-Valdes Cuba Coastal and Marine 2007
Luis Torres Cuba Terrestrial 2014
John Kahekwa Democratic Republic of Congo Terrestrial 2013
Monica Gonzalez Ecuador Terrestrial 2014
Patricia Moehlman Eritrea Terrestrial 2000
Claudio Sillero-Zubiri Ethiopia Terrestrial 1998
Alexander Rukhaia Georgia Terrestrial 2016
Gilbert Baase Adum Ghana Terrestrial 2016
Marleny Rosales-Meda Guatemala Terrestrial 2008
Carlos Soza Guatemala Terrestrial 2002
Lorena Calvo Guatemala Terrestrial 2002
Reginaldo Chayax Guatemala Terrestrial 2005
Carlos Vasquez Almazan Guatemala Wetland and Freshwater 2012
Jean Wiener Haiti Coastal and Marine 2014
Brad Norman India Coastal and Marine 2007
Deepak Apte India Coastal and Marine 2008
Raman Sukumar India Terrestrial 2003
Vivek Menon India Terrestrial 2001
Gargi Banerji India Terrestrial 2000
M.D. Madhusudan India Terrestrial 2009
Charudutt Mishra India Terrestrial 2005
Romulus Whitaker India Terrestrial 2005
Archana Godbole India Terrestrial 2007
Suprabha Seshan India Terrestrial 2006
Biswajit Mohanty India Wetland and Freshwater 2007
Ramana Athreya India Terrestrial 2011
Sudipto Chatterjee India Terrestrial 2009
Supraja Dharini India Coastal and Marine 2009
Aparajita Datta India Terrestrial 2013
Pramod Patil India Terrestrial 2015
Ananda Kumar India Terrestrial 2015
Denny Kurniawan Indonesia Terrestrial 2008
Suherry Aprianto Indonesia Terrestrial 2004
Dami Buchori Indonesia Terrestrial 2012
Lynn Clayton Indonesia Terrestrial 1998
Mirza Kusrini Indonesia Terrestrial 2007
Dr. Rignolda Djamaluddin Indonesia Wetland and Freshwater 2006
Ir Budiono Indonesia Wetland and Freshwater 2012
Fitry Pakiding Indonesia Coastal and Marine 2014
Panut Hadisiswoyo Indonesia Terrestrial 2015
Farwiza Farhan Indonesia Terrestrial 2016
Dr. Nadav Shashar Israel Coastal and Marine 2006
Inza Koné Ivory Coast Terrestrial 2012
John Waithaka Kenya Terrestrial 2003
David Kuria Kenya Terrestrial 2006
Leonard Akwany Kenya Wetland and Freshwater 2009
Daniel Letoiye Kenya Terrestrial 2013
Dino Martins Kenya Terrestrial 2015
Shivani Bhalla Kenya Terrestrial 2014
Paula Kahumbu Kenya Terrestrial 2014
Claudio Ciofi Komodo and Rinca Island Terrestrial 1999
Silas Siakor Liberia Terrestrial 2002
Alexander Peal Liberia Wetland and Freshwater 2001
Jenny Rouquette Madagascar Terrestrial 2001
Josephine Andrews Madagascar Terrestrial 1995
Richard Jenkins Madagascar Terrestrial 2005
Josia Razafindramanana Madagascar Terrestrial 2012
Juliette Velosoa Madagascar Wetland and Freshwater 2016
Raphael Kondwani Malawi Terrestrial 2006
Melvin Gumal Malaysia Terrestrial 2014
John Mauremootoo Mauritius Terrestrial 2002
Rodrigo Medellin Mexico Terrestrial 2012
Gonzalo Merediz-Alonso Mexico Wetland and Freshwater 2005
Gerardo Ceballos Mexico Coastal and Marine, Terrestrial 2006
Jargal Jamsranjav Mongolia Terrestrial 2004
Dr. Hem Baral Nepal Terrestrial 2005
Liza Gadsby Nigeria Terrestrial 1996
Zena Tooze Nigeria Terrestrial 2005
Inaoyom Imong Nigeria Terrestrial 2015
Shafqat Hussain Pakistan Terrestrial 1999
Muhammad Ali Nawaz Pakistan Terrestrial 2016
Mathew Akon Papua New Guinea Terrestrial 2010
Karau Kuna Papua New Guinea Terrestrial 2016
Victor Vera Paraguay Terrestrial 2003
Ernesto Ráez-Luna Peru Wetland and Freshwater 2008
Gregor MacLennon Peru Wetland and Freshwater 2003
Dr. Patricia Majluf Peru Coastal and Marine 2006
Joanna Alfaro Shigueto Peru Coastal and Marine 2012
Amanda Vincent Philippines Coastal and Marine 1994
Jayson Ibañez Philippines Terrestrial 2015
Tess Gatan Balbas Philippines Wetland and Freshwater 2014
Igor Prokofyev Russia Terrestrial 2011
Dmitry Lisitsyn Russia Wetland and Freshwater 2006
Sergei Bereznuk Russia Terrestrial 2006
Alexander Arbachakov Russia Terrestrial 2006
Vadim Kirilyuk Russia Terrestrial 2010
Sean Privett South Africa Terrestrial 2001
Lindy Rodwell/Kerryn Morrison South Africa Wetland and Freshwater 1999
css.php