Winner Projects

Winner Country Project Type Year
Achilles Byaruhanga Uganda Wetland and Freshwater 2004
Alberto Gómez-Mejía Colombia Terrestrial 2005
Alexander Arbachakov Russia Terrestrial 2006
Alexander Blanco Venezuela Terrestrial 2017
Alexander Peal Liberia Wetland and Freshwater 2001
Alexander Rukhaia Georgia Terrestrial 2016
Alifereti Tawake Asia, Fiji Coastal and Marine 2004
Amanda Vincent Philippines Coastal and Marine 1994
Ananda Kumar India Terrestrial 2015
Andrés Novaro Argentina Terrestrial 2005
Angela Cun China Terrestrial 2006
Angela Maldonado Colombia Terrestrial 2010
Aparajita Datta India Terrestrial 2013
Archana Godbole India Terrestrial 2007
Arnaud Desbiez Brazil Terrestrial 2015
Bernal Rodriguez Herrera Costa Rica Terrestrial 2012
Bibiana Vilá Argentina Terrestrial 2007
Biswajit Mohanty India Wetland and Freshwater 2007
Bohdan Prots Ukraine Terrestrial 2007
Brad Norman India Coastal and Marine 2007
Cagan Sekercioglu Turkey Wetland and Freshwater 2013
Carlos Peres Brazil Terrestrial 2008
Carlos Soza Guatemala Terrestrial 2002
Carlos Vasquez Almazan Guatemala Wetland and Freshwater 2012
Charudutt Mishra India Terrestrial 2005
Claudio Ciofi Komodo and Rinca Island Terrestrial 1999
Claudio Padua Brazil Terrestrial 1999
Claudio Sillero-Zubiri Ethiopia Terrestrial 1998
Cristián Bonacic Chile Terrestrial 2007
Dale Lewis Zambia Terrestrial 2003
Dami Buchori Indonesia Terrestrial 2012
Daniel Letoiye Kenya Terrestrial 2013
Daniela Hamidovic Croatia Terrestrial 2000
David Kuria Kenya Terrestrial 2006
Deepak Apte India Coastal and Marine 2008
Denny Kurniawan Indonesia Terrestrial 2008
Didiher Chacón-Chaverri Costa Rica Coastal and Marine 2005
Diego Amorocho Colombia Coastal and Marine 2010
Dino Martins Kenya Terrestrial 2015
Dmitry Lisitsyn Russia Wetland and Freshwater 2006
Dr Xianfeng Zhang China Wetland and Freshwater 2006
Dr. Graham McCulloch Botswana Wetland and Freshwater 2005
Dr. Hem Baral Nepal Terrestrial 2005
Dr. Nadav Shashar Israel Coastal and Marine 2006
Dr. Patricia Majluf Peru Coastal and Marine 2006
Dr. Rignolda Djamaluddin Indonesia Wetland and Freshwater 2006
Dr. Zhigang Jiang China Terrestrial 2006
Dung Nguyen Thi Phuong Vietnam Terrestrial 2006
Ekwoge Abwe Cameroon Terrestrial 2013
Elena Bykova Uzbekistan Terrestrial 2011
Emil Todorov Bulgaria Wetland and Freshwater 2009
Emilian Stoynov Bulgaria Terrestrial 2007
Erika Cuellar Bolivia Terrestrial 2007
Ernesto Ráez-Luna Peru Wetland and Freshwater 2008
Eugene Simonov China, Mongolia, Russia Wetland and Freshwater 2013
Farwiza Farhan Indonesia Terrestrial 2016
Fernando Trujillo Colombia Wetland and Freshwater 2007
Fitry Pakiding Indonesia Coastal and Marine 2014
Gargi Banerji India Terrestrial 2000
Gerardo Ceballos Mexico Coastal and Marine, Terrestrial 2006
Gilbert Baase Adum Ghana Terrestrial 2016
Gladys Kalema-Zikusoka Uganda Terrestrial 2009
Gonzalo Merediz-Alonso Mexico Wetland and Freshwater 2005
Gregor MacLennon Peru Wetland and Freshwater 2003
Guo Yu Min China Wetland and Freshwater 2007
Gustavo Chiaramonte Argentina Coastal and Marine 2007
Gustavo Kattan Colombia Terrestrial 2003
Hammerskjoeld Simwinga Zambia Terrestrial 2007
Hernan Diaz Chile Coastal and Marine 2005
Hotlin Ompusunggu Borneo Terrestrial 2016
Ian Little South Africa Terrestrial 2017
Igor Prokofyev Russia Terrestrial 2011
Inaoyom Imong Nigeria Terrestrial 2015
Indira Lacerna-Widmann Philippines Terrestrial 2017
Inés Hinojosa Bolivia Terrestrial 2003
Inza Koné Ivory Coast Terrestrial 2012
Ir Budiono Indonesia Wetland and Freshwater 2012
Jana Bedek Croatia Wetland and Freshwater 2011
Jargal Jamsranjav Mongolia Terrestrial 2004
Jayson Ibañez Philippines Terrestrial 2015
Jean Wiener Haiti Coastal and Marine 2014
Jenny Daltry Antigua Terrestrial 1999
Jenny Rouquette Madagascar Terrestrial 2001
Jimmy Muheebwa Uganda Wetland and Freshwater 2010
Jittin Ritthirat Thailand Terrestrial 2009
Joanna Alfaro Shigueto Peru Coastal and Marine 2012
John Kahekwa Democratic Republic of Congo Terrestrial 2013
John Mauremootoo Mauritius Terrestrial 2002
John Waithaka Kenya Terrestrial 2003
Jon Paul Rodriguez Venezuela Terrestrial 2003
Jorge Angulo-Valdes Cuba Coastal and Marine 2007
Josephine Andrews Madagascar Terrestrial 1995
Josia Razafindramanana Madagascar Terrestrial 2012
Juliette Velosoa Madagascar Wetland and Freshwater 2016
Ka Hsaw Wa Burma Terrestrial 2004
Kanchana Weerakoon Sri Lanka Terrestrial 2002
Karau Kuna Papua New Guinea Terrestrial 2016
Karen Aghababyan Armenia Wetland and Freshwater 2007
Laury Cullen Brazil Terrestrial 2002
Leonard Akwany Kenya Wetland and Freshwater 2009
Lindy Rodwell/Kerryn Morrison South Africa Wetland and Freshwater 1999
Lisel Alamilla Belize Terrestrial 2012
Liu Yi China Coastal and Marine 2008
Liza Gadsby Nigeria Terrestrial 1996
Lizette Siles Bolivia Terrestrial 2007
Lorena Calvo Guatemala Terrestrial 2002
Louis Nkembi Cameroon Terrestrial 2010
Lourdes Mugica Valdes Cuba Wetland and Freshwater 2002
Luis Aguirre Bolivia Terrestrial 2007
Luis Rivera Argentina Terrestrial 2011
Luis Torres Cuba Terrestrial 2014
Lynn Clayton Indonesia Terrestrial 1998
M.D. Madhusudan India Terrestrial 2009
Makala Jasper Tanzania Terrestrial 2016
Manfred Epanda Aime Cameroon Terrestrial 2006
Marleny Rosales-Meda Guatemala Terrestrial 2008
Mathew Akon Papua New Guinea Terrestrial 2010
Mauro Lucherini Argentina Terrestrial 2006
Melvin Gumal Malaysia Terrestrial 2014
Mirza Kusrini Indonesia Terrestrial 2007
Monica Gonzalez Ecuador Terrestrial 2014
Mowdudur Rahman Bangladesh Wetland and Freshwater 2005
Muhammad Ali Nawaz Pakistan Terrestrial 2016
Nashon Macokecha Tanzania Wetland and Freshwater 2004
Nicole Auil Belize Wetland and Freshwater 2005
Pablo Borboroglu Argentina Coastal and Marine 2010
Pablo Bordino Argentina Terrestrial 2001
Panut Hadisiswoyo Indonesia Terrestrial 2015
Patrícia Medici Brazil Wetland and Freshwater 2008
Patricia Moehlman Eritrea Terrestrial 2000
Patricia Pinho Brazil Wetland and Freshwater 2006
Patterson Shed Asia, Micronesia Terrestrial 2006
Paula Kahumbu Kenya Terrestrial 2014
Pedro Vaz Pinto Angola Terrestrial 2006
Pramod Patil India Terrestrial 2015
Pruthu Fernando Sri Lanka Terrestrial 2009
Purnima Barman India Terrestrial, Wetland 2017
Rachel Graham Belize Coastal and Marine 2011
Raman Sukumar India Terrestrial 2003
Ramana Athreya India Terrestrial 2011
Randall Arauz Costa Rica Coastal and Marine 2004
Raphael Kondwani Malawi Terrestrial 2006
Ravi Corea Sri Lanka Terrestrial 2009
Rebecca Pradhan Bhutan Terrestrial 2008
Reginaldo Chayax Guatemala Terrestrial 2005
Richard Jenkins Madagascar Terrestrial 2005
Rodrigo Hucke-Gaete Chile Coastal and Marine 2008
Rodrigo Medellin Mexico Terrestrial 2012
Romulus Whitaker India Terrestrial 2005
Rosamira Guillen Colombia Terrestrial 2015
css.php